Kakofonix
Administrator
Dołączył: 06 Cze 2009
Posty: 390
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pią 9:01, 30 Lip 2010 Temat postu: Bolesław Chrobry i rycerz Eryk zwany Pysznym |
|
|
Oto zadziwienie chrześcijańskiej Europy AD 1010r.: syn poganina Mieszka - książę Bolesław Chrobry, z kraju o którym nikt wcześniej nie słyszał, nieoczekiwanie staje się symbolem cnót władcy chrześcijańskiego! Chrobry wznosi kościoły i funduje biskupstwa. Czci męczenników: wykupuje na wagę złota ciało biskupa Wojciecha. Nawraca swój lud, nie żałując wysiłku i przemocy, walczy z poganami, nakłaniając ich do przyjęcia chrześcijańskiej wiary. Chrobry uczynił tu wiele, a zrobiłby wiecej - gdyby nie - o zgrozo! Chrześcijański cesarz Henryk II, tarcza i miecz prawowitej religii nęka księcia Bolesława i sprzymierza się nawet ze sługami szatana Wieletami!
To był szok dla katolickiej Europy. Bruno z Kwerfurtu w słynnym liście do Henryka II wzywa go:
"Lecz oby bez utraty łaski króla wolno było tak powiedzieć: czy godzi się prześladować lud chrześcijański, a żyć w przyjaźni z pogańskim? Co za ugoda Chrystusa z Belialem? Jakie porównanie światła z ciemnością? W jaki sposób mogą zgodzić się diabeł Swarożyc [6] oraz wódz świętych, wasz i nasz Maurycy? [7]. Jakim czołem schodzą się święta włócznia [8] i chorągwie diabelskie tych, którzy poją się krwią ludzką? Czy nie uważasz tego za grzech, gdy chrześcijanina — zgroza mówić to — zabija się na ofiarę pod chorągwią demonów? Czyż nie lepiej takiego człowieka mieć wiernym, z którego pomocą i poradą mógłbyś daninę otrzymać i lud pogański uczynić świętym, najbardziej chrześcijańskim? O, jakże pragnąłbym w księciu Bolesławie [9] , o którym mówię, mieć nie wroga, lecz wiernego [sprzymierzeńca]!"
Czyż dziwić wiec może, że bardzo wielu rycerzy i możnych niemieckich uznało, że ich cesarz Henryk jako sojusznik sług szatana - Wieletów naraża ich dusze na zgubę, a słuszność jest po stronie Chrobrego? I oto mamy szereg danych źródłowych, że rycerze niemieccy bardzo chętnie zaciągali się do drużyny Bolesława. Zachętą dla nich była hojnosć Bolesława i możliwość prowadzenia zaszczytnej wojny z poganami - aby ratować ich nieśmiertelne dusze.
Jednym z nich był rycerz Eryk zwany Pysznym, który według Thietmara wyjechał z Niemiec i zaciągnął się do służby u Chrobrego (VII.16). Walczył z żołnierzami Henryka II w obronie grodu Ciani na Łużycach. Służył on potem Chrobremu aż do śmierci podczas wyprawy kijowskiej.
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez Kakofonix dnia Pią 9:03, 30 Lip 2010, w całości zmieniany 1 raz
|
|